Máme-li doma kočku středního a vyššího věku, je zapotřebí tomu přizpůsobit i péči o ni. Zejména kočičí senioři potřebují pravidelné preventivní prohlídky pro včasné odhalení odchylek zdravotního stavu. Na naší klinice nabízíme preventivní program, který zahrnuje klinické vyšetření Vaší kočky a odběr krve pro hematologickou a biochemickou analýzu. Velmi vhodné je pokusit se odebrat i vzorek moči a přinést ho s sebou na tuto prohlídku. Vyšetření moči je velmi užitečné, můžeme z něj zjistit celou řadu informací nejen o onemocnění ledvin a vývodných cest močových. Sledujeme př. hustotu moči (kvůli správné koncentrační schopnosti ledvin), přítomnost krve či bílých krvinek, glukózy, krystalů v močovým sedimentu (pro potenciální přítomnost močových kamenů) atd.
Onemocnění ledvin patří k nejvýznamnějším problémům u stárnoucích koček. Všimnout si můžeme projevů jako zvýšený příjem tekutin, kočky více močí, mohou být unavené, hubnou, mohou zvracet, mít průjem či zhoršenou kvalitu srsti. Zejména biochemickým vyšetřením krve lze zachytit stadium selhávání ledvin na jeho počátku a odpovídající medikací a dietou významně prodloužit délku života a udržet i jeho kvalitu. Často však toto onemocnění bývá odhaleno až v pozdějších fázích, kdy je již poškozena velká část ledvin. Zde je důležitý i pravidelný monitoring hmotnosti kočky, hubnutí i naopak přibývání na hmotnosti mohou být důležitým prostředkem k doplnění diagnózy (chronické onemocnění ledvin, hypertyreóza, onemocnění ledvin, nádorová onemocnění, cukrovka, onemocnění jater, ...).
Hypertyreóza u koček
Hypertyreóza je jednou z nejčastějších endokrinopatií u koček, postihuje nejčastěji kočky od 7 let věku. Projevuje se např. zvýšenou chutí k jídlu (přesto však kočka hubne), kočky mohou i více pít a močit, jsou hyperaktivní, na krku lze nahmatat zbytnění štítné žlázy, vyskytnout se mohou i trávicí (zvracení/průjem) či kožní problémy. Diagnostika probíhá (kromě zmíněných příznaků) stanovením hladiny celkového tyroxinu (hormon štítné žlázy) v krvi.
Další a neméně častou endokrinopatií koček je diabetes mellitus (cukrovka). Predispozicí k tomuto onemocnění může být obezita. Projevuje se častějším pitím a močením, postupným hubnutím, neurologickými (chůze po tarzálních kloubech, tzv. plantigrádní postoj) či kožními problémy. Definitivní diagnostika probíhá opět z analýzy krve a moči.
Jak již bylo zmíněno, u starších koček se častěji vyskytují i nádorovitá onemocnění a vlivem snižování imunitních funkcí organismu i infekční choroby. Náchylné jsou rovněž ke vzniku zubního kamene a onemocnění dutiny ústní obecně. A to je pouze výčet několika nejčastějších onemocnění u koček středního a vyššího věku. Můžeme tedy vidět, že komplexní vyšetření u stárnoucích koček je velmi důležité a preventivní programy pro kočičí seniory by se měly stát samozřejmostí.