Cestování se zvířaty

Pravidla pro cestování se zvířaty po ČR:

Pro cestování se zvířaty v rámci ČR neplatí žádná zvláštní pravidla. Raději s sebou berte psovi očkovací průkaz s platným očkováním proti vzteklině.

Pravidla pro cestování se zvířaty mimo ČR:

V případě cestování v rámci EU musí být pes a kočka označeni mikročipem nebo tetováním (provedeným před 3.7.2011), musí být provázeni pasem a musí mít platné očkování proti vzteklině. Do některých zemí jsou potřeba další zdravotní podmínky (odčervení, ošetření proti vnějším parazitům…), před cestou je potřeba si zjistit konkrétní požadavky na státní veterinární zprávě.

POZOR: V jednotlivých státech EU jsou různě nastaveny požadavky týkající se určitých plemen psů, o kterých je tedy třeba se předem informovat na ambasádě dotyčné země.

CESTOVÁNÍ AUTEM

Při převážení psa nebo kočky platí jednoduché pravidlo: V případě nehody nesmíte ohrozit zvíře a zvíře nesmí ohrozit Vás. Proto je dobré vozit většího psa v kleci nebo kufru auta odděleném kvalitní mříží, malého psa můžete převážet i na zadních sedačkách připoutaného postrojem a spojkou k tomu určeným. Kočka by měla být převážena v přepravce, nejlépe na zemi za přední sedačkou.

Cestu autem je nejlepší plánovat na večerní nebo ranní hodiny. Během cesty dělejte přestávky, aby se pes mohl vyvenčit a protáhnout. Nezapomeňte s sebou vzít misku s vodou a psa nebo kočku pravidelně napájet. Pokud v autě nemáte klimatizaci, můžete psa nebo kočku o přestávkách chladit (studenou vodou jim polévejte hlavu). V TEPLÉM POČASÍ NIKDY NENECHÁVEJTE ZVÍŘATA V UZAVŘENÉM AUTĚ!

 

RIZIKA NÁKAZY CHOROBAMI, KTERÉ SE V EVROPĚ VYSKYTUJÍ:

Vlasovec psí (srdeční červivost)

Vlasovec parazituje v krevním oběhu psů a dalších masožravců. Dospělí červi žijí v pravé srdeční komoře či síni, měří od 12 do 31 cm. Vlasovce přenáší komáři.

Vyskytuje se hlavně v jižních zemích: Portugalsko, Španělsko, Francie, Itálie, Řecko a díky zvýšenému pohybu psů po Evropě se oblasti výskytu vlasovce rozšiřují severně - můžeme se s ním setkat i na jižní Moravě.

 • Před odjezdem do postižených oblastí ošetřete psa spot- (Advantix, Vectra, Advocate….), po příjezdu zpět odčervěte přípravkem na srdeční červivost

Ehrlichioza

Ehrlichioza je onemocnění bílých krvinek, přenášející klíšťaty. Vyskytuje se zejména v oblasti Středomoří, ale přenašeč (hnědé klíště psí) byl nalezen i v oblastech severně od Alp.

 • Před odjezdem do postižených oblastí psa ošetřete repelentním přípravkem proti klíšťatům.

 

Babesióza

Jedná se o krevního parazita, který je přenášen klíšťaty (Piják lužní- Dermacentorreticularis). Pijáci se vyskytují hlavně v jižní Evropě, ale už byli pozorováni v severních oblastech a také v ČR.

 • Před odjezdem do postižených oblastí psa ošetřete repelentním přípravkem proti klíšťatům.

 

Leishmanióza

Přenašeč Leishmaniózy je pakomár (Phlebotomus Perniciosus), který se vyskytuje hlavně v zemích okolo Středozemního moře. Případy nakažení byly zaznamenány již v Německu, Švýcarsku, Belgii, Nizozemí a Velké Británii.

 • Před odjezdem do postižených oblastí ošetřete psa repelentním přípravkem proti klíšťatům.

 

CO ZABALIT NA DOVOLENOU PSOVI NEBO KOČCE?

 • Jídlo, do některých míst i raději vodu
 • Klidné místo na odpočinek (pelech, deka, přepravní box)
 • Léky - pokud nějaké berou
 • Oblíbenou hračku
 • Očkovací průkaz, pas
 • Psovi obojek, vodítko a náhubek
 • Lékárničku (tablety proti průjmu/probiotika, obvazový materiál, dezinfekci, kapičky do očí, šumivé kalcium…)
Autor:
MVDr. Pamela Marxová