Kastrace koček

  • Datum publikování: 11. květen 2018
  • Kategorie: Kočky

Kastrace kočky je na naší klinice jedním z nejběžnějších preventivních zákroků. Jedná se o relativně rychlou a jednoduchou operaci v celkové anestezii a následná rekonvalescence je v naprosté většině případů bez potíží.

Důvodem ke kastraci je nejčastěji prevence zabřeznutí. Kočka je zvíře s pohlavní sezónností, to znamená, že v určitém období cyklus neprobíhá (během zimy) a v určitém období probíhá pravidelně (od jara do podzimu). U koček chovaných pouze doma se pohlavní cyklus (mrouskání) opakuje po celou sezónu, což je pro jejich organismus vyčerpávající. U koček s přístupem ven dojde po nástupu mrouskání obvykle rychle ke spáření a následné březosti. Proto je u koček, které nechceme využít v chovu, ať jsou venkovní nebo bytové, nejlepším řešením kastrace v mladém věku před a nebo po prvním mrouskání. Vhodný věk pro kastraci se pohybuje okolo 6 měsíců a více.

Výhodami kastrace jsou v první řadě zabránění nechtěnému zabřeznutí a mrouskání. Venkovní kočka se ale také méně toulá, což významně snižuje riziko zranění a přenosu virů závažných onemocnění, jako je FeLV (kočičí leukémie), FIV (virová imunodeficience, „kočičí AIDS“) a FIP (infekční peritonitida koček), a také například chlamydiózy a kočičí chřipky (kaliciviróza, herpesviróza). Jedinou a častou nevýhodou kastrované kočky je větší sklon k nadváze.

Na naší klinice preventivně provádíme ovariektomii, což je podvázání a odebrání pouze vaječníků. Pokud je však děloha březí a nebo patologicky změněna, volíme ovarihysterektomii a odebíráme i dělohu. Samotný zákrok probíhá v celkové injekční narkóze. Při objednání na kastraci Vám zdůrazníme nutnost hladovky, příjem vody je dobré omezit 1-2 hodiny před příchodem na kliniku. Ranka je po kastraci velmi malá, běžně 1-3 cm. Na naší klinice také volíme speciální typ sutury kůže, kdy se vstřebatelné stehy ukryjí dovnitř ranky. Rána je potom estetičtější a kočka navíc není schopna si stehy sama vytáhnout. Kontrolu stehů ale provádíme standardně za 10 dnů. Kočičí pacientka Vám bude předána až po úplném probuzení a na první kontrolu si Vás pozveme hned druhý den, kdy zkontrolujeme stav rány a přepíchneme potřebná léčiva. V den kastrace je vhodné nabízet krmení k večeru po malých dávkách. Při propuštění dostane kočka domů dietní kapsičku, která je výživná a šetrná k trávicímu traktu a můžete ji podat místo obvyklého krmiva v rámci postoperační péče.

Kastrace kočky je zákrok, kterého se rozhodně nemusíte bát a je ve všech směrech výhodný jak pro Vás, tak i pro kočku. Pokud už se stane, že Vám kočička nechtěně zabřezne, je stále možné včas kastraci provést. V takových případech je dobré neotálet a provést kastraci co nejdříve. V případě, že kočička porodí koťata a má možnost chodit ven, obvykle zabřezne během prvních 10 dnů po porodu. Je tedy vhodné kočičku přibližně 14 dnů držet doma a vykastrovat. Pokud to není možné, kastraci lze provést pár dní po porodu bez narušení kojení a ohrožení koťat.

Autor:
MVDr. Helena Vaidlová